כל מה שכדאי לדעת על הפעלות ODT

אוקטובר 2, 2017

במהלך השנים פותחו שיטות שונות של טיפול, הן בקבוצות והן באנשים, שיטות שמטרתן להביא לכדי מצב בו נוכל להתמודד עם מצבים שונים בצורה הרבה יותר קלה ופשוטה. בין היתר המטרה היתה, לעזור לנו להפיק כלים מסוגים שונים שיעזרו לנו להתמודד במצבים אמיתיים, כאלה שמתרחשים מדי יום בחיינו.

דוגמא טובה לשיטות שכאלה אפשר למצוא בהפעלות ODT. הפעלות שמתרחשות במה שנקרא "מחוץ לדלת" או יותר נכון לומר "מחוץ לאזור הנוחות". המטרה של הפעלות אלו הוא לראות כיצד אנחנו, כפרט, זוג או קבוצה, מתמודדים עם מצבים שונים בחיים שלנו. הרעיון הוא להוציא אותנו מתוך אזור הנוחות בו אנחנו מתנהלים ביום יום, בין אם זה מקום עבודה, בית, וכל מקום אחר, אל אזורים אחרים, שם אנחנו אמורים לבצע סט של פעולות, אשר אמורות ללמד אותנו לעבד את המידע בצורה שונה, לעמוד ביעדים ומטרות, להפיק תוצרי למידה שונים ועוד.

טיפול ODT מתבצע באופן אישי מול המטפל או בסדנאות מיוחדות, כאשר ישנן מטרות מסוימות שכל פרט צריך לעמוד בהן, בהתאם לסוג הפעילות והעבודה שעליו לעשות. למשל, זוג אשר מתקשה לנהל זוגיות טובה בבית, יצטרך להתמודד עם מצבים שונים מחוץ לאזור הנוחות שלו, מה שיאפשר לו לבחון, כיצד הוא עובד בשניים במצבי לחץ, מצבים בהם הם תלויים אחד בשני, ועוד.

היתרון של טיפול כזה הוא, מצד אחד זה מוציא אותנו מאזור הנוחות שלנו, מצד שני זה מפחית מאיתנו את הלחץ איתו אנחנו מתמודדים. חשוב לומר, שהרבה פעמים יש ניסיון להעמיד תנאים מסוימים דומים למצב במציאות, בין אם זה עמימות, חוסר וודאות, ועוד.

הטיפול יכול להימשך במשך מספר שבועות, תלוי בצורך וכן ביכולת לרכוש הרגלי למידה אשר יבואו לידי ביטוי בהמשך במקומות שונים. הטיפול מלווה על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בכך, תוך כדי מעקב דקדקני בכל פרט ופרט בטיפול ובאופי ההתקדמות שלו.

חשוב לומר, טיפול ODT יכול להצליח אך ורק אם מי שמבצע אותו, רתום אליו במאה אחוז ומוכן לקבל על עצמו את העקרונות השונים של השיטה.

-->